fbpx

3 משחקים לשיפור הזיכרון בגיל השלישי

תוכן העניינים:

משחקים לשיפור הזיכרון בגיל הזקנה

לעת זקנה, שינויים רבים מתחילים להתרחש בגוף האדם.  מלבד השינויים הניכרים במראה החיצוני, הדורשים גם הם הסתגלות והשלמה, מביא עמו הגיל השלישי שינויים נוספים בעלי השפעה על שגרת היום יום של הקשיש: שיווי המשקל מתחיל להתערער, החשש מפני נפילות גדל ולפתע, אפילו מעבר בין חדרים לבית עשוי להפוך מורכב ולהצריך תמיכה של הליכון או של בן משפחה; חדות החושים נפגעת ונצרכת עזרה לקשישים בביצוע משימות שגרתיות, ועוד. ההתמודדות עם שינויים אלה אינה פשוטה, ולעתים קרובות, חשים אנשים מבוגרים כי גופם בוגד בהם – ההזדקנות היא בלתי נמנעת, ויש צורך להשלים איתה ולהסתגל לאורח החיים החדש.

אילו שינויים קוגניטיביים מתרחשים בגיל השלישי?

לצד השינויים הפיזיים, מתרחשים בגיל זקנה גם שינויים משמעותיים במישור הקוגניטיבי. שינוי זה מתבטא בעיקר בהאטה בכל התהליכים הקוגניטיביים, שמשפיעה על היכולת להשתמש במיומנויות קוגניטיביות שונות אשר בצעירותנו אנחנו אפילו לא שמים לב כאשר אנו עושים בהן שימוש. דוגמה למיומנות שנפגעת בעת זקנה היא כושר הריכוז. ביצוע של כמה משימות במקביל, גם אם בעבר הוא לא היווה אתגר עבור אותו אדם, עלול להיעשות מורכב יותר עם ההזדקנות, ולפתע נדרשים הרבה יותר משאבים על מנת להקדיש תשומת לב מספקת לכל המשימות. דוגמה נוספת שמאפיינת לא מעט קשישים היא פגיעה ביכולת הזיכרון. חזרה על אותה שאלה שוב ושוב בתדירות גבוהה בקרב בני הגיל השלישי היא תופעה נפוצה למדי, שרבים נתקלים בה אצל בני משפחתם המבוגרים. החדשות הטובות הן שהמוח שלנו הוא כמו שריר – ככל שנאמן אותו, כך הוא יתפקד טוב יותר. יש פעולות שונות שאנשים המגיעים לגיל השלישי יכולים לבצע על מנת לצמצם את הפגיעה ביכולות הקוגניטיביות, ובזיכרון בפרט.

עזרה לקשישים בשיפור הזיכרון

מהי תרומתם של משחקי קופסה לזיכרון בפני הגיל השלישי?

כמעט אין בית אבות בישראל שלא מחזיק מגוון רחב של משחקי קופסה. משחקים רבים ששיחקנו בהם כילדים על מנת לפתח מיומנויות קוגניטיביות שונות, יכולים לשמש לעת זקנה לצורך שמירה על אותן מיומנויות. משחק אחד אשר עשוי לסייע לקשישים בשיפור הזיכרון הוא, איך לא – משחק הזיכרון. המשחק מקנה למשחקים בו הזדמנות לתרגל את תהליכי הזיכרון – לרכוש מידע חדש, לעבדו, לאחסנו ולשלוף אותו ברגע המתאים. נוסף על השפעתו על שיפור הזיכרון, בהיותו של משחק הזיכרון פעילות חברתית, הוא נהדר למשחק עם בני גיל הזהב היקרים לליבכם. בפעם הבאה שאתם מבלים זמן עם סבא או סבתא, אמא או אבא – משחק זיכרון בהחלט עשוי להוות תעסוקה מצוינת.

איך תרגולי תשחצים ותשבצים משפרים את כישורי הזיכרון?

דוגמה לפריט נוסף שכמעט לא תמצאו בית אבות שאין בו אותו. היא חוברות תשחצים, תשבצים וכדומה. גם בגילים צעירים יותר, רבים נהנים מהאתגר לסיים ולפתור את כל התשחץ; אולם לעת זקנה, פתרון התשחצים אינו מהווה רק תרגיל מהנה לשעות הפנאי, אלא הזדמנות ממשית לשפר את כישורי הזיכרון. תשבצים ותשחצים מצריכים שליפה של מידע אקראי רב, ולשם כך, יש צורך לשמור אותו בזיכרון לטווח ארוך. מדובר בתרגול יעיל במיוחד, זול למדי וקל להשגה, ולעתים קרובות, נלווה אליו אפילו תמריץ בדמות פרס על פתרונות מלאים, אשר עשוי לעודד את הקשישים להמשיך ולהתמיד בו.

משחקי ריכוז תורמים גם לזיכרון

כיצד פאזלים ומשחקי ריכוז עוזרים בשיפור כושר הריכוז?

כושר ריכוז מהווה את אחד המרכיבים המרכזיים לזיכרון טוב ומתפקד. כדי לזכור מידע, אנחנו חייבים להיות מסוגלים להתמקד בו. לכן, משחקי חשיבה שונים שדורשים רמה גבוהה של ריכוז והתמקדות, מהווים תרגול מצוין לכושר הריכוז, ומכאן שהם מחזקים גם את הזיכרון. פאזלים, לדוגמה, יכולים לשמש למטרה זו, שכן הם מצריכים ריכוז לאורך זמן. הם גם מהווים פיתרון נוח ואוניברסלי במיוחד, שכן ניתן להשיג אותם במגוון רמות קושי וסגנונות. כך, יכול כל אחד למצוא את הפאזלים שמתאימים לו. בנוסף לשלושת המשחקים שצוינו כאן, חשוב לציין כי ניתן למצוא משחקים רלוונטיים רבים ברחבי האינטרנט, ובחלקם אפילו ניתן לשחק ללא עלות. נראה כי לצד שינויים מסוימים המתרחשים לעת זקנה אשר כדאי ללמוד להסתגל אליהם ולהשלים עמם, על כושר הזיכרון לא חייבים לוותר. באמצעות תרגול והתמדה, ניתן לשמור על חדותו ואפילו לשפר אותו, ובכך גם את איכות החיים בגיל השלישי.

בית אבות קבוצת מוריה

יש לכם שאלות?
תרצו לקבל עוד פרטים?

צרו אתנו קשר לפרטים נוספים וייעוץ ללא עלות:

כתבות אחרונות:

איש מבוגר ומטפלת
חוק סיעוד

מטפלים סיעודיים 

אם הגעתם למאמר זה כנראה שאתם או אדם קרוב אליכם חושבים על הנושא של מטפל או מטפלת סיעודיים. אולי אתם אפילו כבר נעזרים בשירותיו של

קרא עוד »

הצטרפת בהצלחה לרשימת הדיוור שלנו!

אנחנו שמחים לראות שהתוכן מוצא חן בעינייכם :) במידה והוא תרם לכם ערך ויש לכם חשק לעזור לנו להגיע לעוד אנשים, נשמח לקבל מכם ביקורת חיובים בגוגל!

5/5
התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן מוריה... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן