מהי עלות בית אבות סיעודי

עלות בית אבות סיעודי איננה אחידה ומושפעת משורה ארוכה של היבטים, ביניהם המיקום הגיאוגראפי של המוסד, מגוון הפעילויות שהוא מציע, טיב התנאים שלו, צרכים ספציפיים של הקשיש, ועוד. 

מהי עלות בית אבות סיעודי?

אמנם כל חברה גובה עבור בית אבות סיעודי מחירים שונים, ואמנם ישנם הבדלים בין המוסדות, אבל העיקרון זהה: מדובר במוסד המיועד לאנשים קשישים שמפאת מצבם הפיזי ו/או הקוגניטיבי נדרשים להשגחה ולסיוע צמודים. מבחינה רשמית, מוסדות אלו מיועדים למי שבמבדקי ה- ADL להערכה תפקודית נמצאו עונים על הקריטריונים של מצב סיעודי. זהו מצב בו הבריאות והתפקוד של האדם הינם ירודים בשל מחלה, תאונה או כל ליקוי בריאותי, מה שלא מאפשר לבצע עצמאית פעולות בסיסיות של חיי היומיום, לרבות:

  •  אכילה ושתייה

  • שליטה על סוגרים

  •  ניוד

  • רחצה

  • לבישת בגדים ופשיטתם

  • שכיבה וקימה
    כאשר הקושי הוא לפחות ב- 50% מהפעולה. כאמור, גם מצב קוגניטיבי עשוי לעמוד בקריטריונים, כאשר לבתי אבות סיעודיים מגיעים אנשים שמתמחים בתחום בריאות הנפש קבעו שהם סובלים מתשישות נפשית. מדובר בפגיעה קוגניטיבית וירידה ביכולות אינטלקטואליות, באופן מצריך השגחה צמודה לאורך רוב היממה.

סיעוד ביתי

סוגיית העלויות של בית האבות הסיעודי

בתי אבות סיעודיים מספקים למאושפזים תנאים נוחים, יחס חם ואווירה שקטה, אך הם גם נבדלים זה מזה בכמה פרמטרים אשר משפיעים על המחיר. כך לדוגמא, עובדה ידועה היא שבתי אבות סיעודיים במרכז הארץ גובים מחירים גבוהים יותר בהשוואה לבתי אבות סיעודיים בפריפריה. זוהי תוצאה פשוטה של ביקוש והיצע שכן מרבית אוכלוסיית ישראל מתגוררת במרכז ואנשים רוצים לשכן את יקיריהם במוסד קרוב למקום מגוריהם.

פרמטר נוסף שמשפיע על העלויות הוא טיב הפעילויות והתכנים בבית האבות. אמנם, כל בית אבות המכבד את עצמו מציע מגוון תכני העשרה ועניין לדייריו, אך בכל זאת קיימים הבדלים מבחינת תדירות ואיכות פעילויות התרבות והחברה, החוגים, החגים וכן הלאה. 

מעבר לכך, ישנם גורמים המשתנים בהתאם לצרכיו של הדייר ובאם הם מכוסים על ידי בית האבות כגון טיטולים ותרופות. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי התשלום עבור בית אבות סיעודי יכול להיות מכוסה במידה לא מבוטלת על ידי המדינה, וזאת באמצעות אישור משרד הבריאות (קוד) שאותו מקבלים אנשים סיעודיים או תשושי נפש.

טווח מחירים

כיום בישראל ישנם למעלה מ-500 מוסדות המטפלים בקשישים ובתשושי נפש, חלקם בבעלות פרטית, וחלקם בבעלות ציבורית או ממשלתית. בהתאם לכך, ובהתאם לאופי המקום, מיקומו בארץ והשירותים המוצעים בו, ישנם הבדלים במחירים בין המוסדות השונים. טווח המחירים נע בין 24000-8000 ₪ לחודש.

מימון וסיוע סיעודי

מימון הוצאות האשפוז בבית אבות סיעודי הוא באחריות הקשיש או\ו משפחתו. קיימת אפשרות לקבל סיוע במימון האשפוז על-ידי משרד הבריאות, בהתאם לכללים שנקבעו מראש. סיוע זה נקרא “אשפוז בקוד”/ “קוד סיעודי”, והוא ניתן בהתאם לתוספת השלישית לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, אשר הינו כפוף לתנאי משרד הבריאות. 

על פי החוק, זכאי קשיש סיעודי או תשוש נפש לעזרה במימון האשפוז בבית אבות וזאת במקביל להשתתפות עצמית של הקשיש או בני משפחתו, בהתאם לגובה הכנסותיהם במעמד האשפוז. קבלת סיוע מותנה בבחירת בית חולים סיעודי או גריאטרי הקשור עם משרד הבריאות בהסכם מתאים ותקף וכן בעל רישיון בר-תוקף ממשרד הבריאות. 

תהליך קבלת סיוע כולל מספר שלבים, שהשלב הראשון הוא פניה ראשונית ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו של הקשיש. במקרה של חולה המוגדר כסיעודי מורכב, קופת החולים היא המממנת העיקרית של הוצאות האשפוז וההשתתפות העצמית של בני המשפחה בדרך כלל נמוכה יחסית.

לפרטים נוספים בנושא

מעוניינים בפרטים נוספים על בית אבות סיעודי, מחירים, שירותים, אנשי הצוות, מיקום ועוד – מוזמנים לפנות אל הצוות שלנו. 

בבתי האבות הסיעודיים שלנו מועסק צוות רפואי איכותי ומקצועי, אחיות וציוד מקצועי מתקדם, והדיירים נהנים מסביבה תומכת, נוחה ונעימה המסייעת בביצוע פעולות היומיום. למידע נוסף לגבי עלות בית אבות סיעודי ולקבלת הכוונה מקצועית פנו אלינו דרך האתר או בטלפון 9078*.

אנשים שקראו מאמר זה התעניינו גם ב:

מה חשוב לבדוק לפני בחירת בית אבות?

בתי אבות שמופעלים על ידי רשת מוריה

למה קשישים מפחדים מאשפוז בבתי אבות?