מה העלות של מטפלות סיעודיות?

מטפלת וקשישה

כאשר בן משפחה זקוק לסיוע סיעודי עקב מחלה, תאונה או כל מצב בריאותי, יהיו לכך השלכות כלכליות לא מבוטלות. כמובן שהעלות של בית אבות או מרכז גריאטרי איננה נמוכה וגם קבלת סיוע מטעם מטפלים סיעודיים זמניים בבית כרוכה בהוצאה. יחד עם זאת, ניתן לקבל סיוע מהמדינה המשלב בין גמלה לכסף, וישנם הבדלים משמעותיים בעלויות בהתאם להיקף הסיוע הנדרש בבית.

כמה מילים על רפורמת הסיעוד

בסוף שנת 2018 עבודה תוכנית סיעוד חדשה אשר במסגרתה התווספו לגמלת הסיעוד רמות נוספות. על פי הרפורמה תשולם הגמלה לפי שש רמות של זכאות, להבדיל משלוש רמות הזכאות שהיו לפני כן, דבר המאפשר התאמה טובה יותר של השעות המגיעות למצב התפקודי של מקבל הגמלה. כאמור, ישנה אפשרות לשלב בכל רמה בין גמלה כספית לבין קבלת שירותי סיעוד כגון ביקור במרכז יום, טיפול אישי בבית, מוצרי ספיקה, שירותי כביסה ולחצן מצוקה. בשנה הנוכחית, שנת 2021, תגיעו הרפורמה להבשלה והמשמעות היא שברמת הזכאות הגבוהה ביותר ניתן יהיה לקבל עד שלושים שעות שבועיות עבור מטפלות סיעודיות ישראליות, ועד עשרים ושש שעות לעובדים זרים. מדובר בהרחבה משמעותית לעומת מה שנהוג היה בעבר, אשר יכולה להגיע לאלפי שקלים.

 

וכמה עולה מטפלת סיעודית

התשלום למטפלת סיעודית לפי שעות משתנה בין מטפלים וחברות, אך לרוב נע סביב חמישים עד שמונים שקלים לשעה. יש להדגיש כי הכוונה אינה למטפלים סיעודיים קבועים, המצויים בביתו של המטופל שישה ימים בשבוע במרבית המקרים, אשר עלותם כוללת גם הוצאות מחייה, ביטוח רפואיים, ימי חופשה ועוד. אין זה נדיר שעלויות אלו מגיעות לעשרת אלפים שקלים בחודש ואף מעבר לכך, כאשר מתוך הסכום מנכים השתתפות עצמית של העובד והשתתפות של הביטוח הלאומי.

 

דבר נוסף שמשפיע על העלויות הוא ההבדל בין מטפלות סיעודיות המגיעות לשעות ספורות במהלך היום, לבין מטפלות שמגיעות גם ללינה. בדרך כלל, לינה כרוכה במינימום של עשר שעות שהייה והשכר השעתי יכול לנוע בין שישים למאה שקלים לשעה. בנוסף, אם מדובר במטפלת שהינה אחות מוסמכת עלות השכר יכולה לעמוד על כשישים או שבעים שקלים לשעה.

לבחור נכון את המטפלת

כפי שניתן להבין, העלות של מטפלים סיעודיים זמניים יכולה להיות גבוהה למדי, אך הדבר תלוי מאוד בהיקף השעות שבהן ניתן הסיוע ובזכאות מהביטוח הלאומי לאור הרפורמה החדשה. כמו כן, הצורך לשמור על מסגרת תקציב שפויה הינו מובן ואף חיוני לקשישים ולבני משפחותיהם, אך חשוב גם לבחור את המטפל בצורה נכונה ולא רק לפי סוגיית העלות. לכן, כדאי מאוד לקבל ייעוץ והכוונה מחברת סיעוד שגם יודעת להתאים את המטפל המתאים ביותר לצרכי הקשישים, ומספקת סיוע בהתנהלות מול הביטוח הלאומי בדרך להשגת הזכויות, כפי שעושה מוריה שירותי סיעוד.

למידע נוסף על מטפלת סיעודית – מחיר, סוג הסיוע, היקף השעות ועוד, פנו אלינו דרך האתר או בטלפון 1-800-200-054.

 

אנשים שקראו מאמר זה התעניינו גם ב:

מה חשוב לבדוק לפני בחירת בית אבות?

בתי אבות שמופעלים על ידי רשת מוריה

למה קשישים מפחדים מאשפוז בבתי אבות?