fbpx

מה העלות של מטפלות סיעודיות?

תוכן העניינים:
מטפלת וקשישה

כאשר בן משפחה זקוק לסיוע סיעודי עקב מחלה, תאונה או כל מצב בריאותי, יהיו לכך השלכות כלכליות לא מבוטלות. כמובן שהעלות של בית אבות או מרכז גריאטרי איננה נמוכה, וגם קבלת סיוע מטעם מטפלים סיעודיים זמניים בבית כרוכה בהוצאה לא מבוטלת. יחד עם זאת, ניתן לקבל סיוע מהמדינה המשלב בין גמלה לכסף, וישנם הבדלים משמעותיים בעלויות בהתאם להיקף הסיוע הנדרש בבית. במאמר זה נסקור את תפקידה של המטפלת הסיעודית, נציג את רפורמת הסיעוד וכיצד זה משפיע עליכם, נדבר על זכאות מטופל וכמובן על עלויות של מטפלת סיעודית.

תפקיד המטפלת הסיעודית

תפקידי המטפלת הסיעודית כוללים טיפול אישי והשגחה, טיפול סביבתי, תקשורת ואינטראקציה:

  • טיפול אישי והשגחה, כולל הלבשה והנעלה, היגיינה אישית, ניידות והפעלה, ערנות לשינויים במצב הבריאותי והשגחה על נטילת תרופות.
  • טיפול סביבתי, מדובר בסדר וניקיון בסביבת המטופל (חדר שינה, אמבטיה, מטבח ועוד), הכנת אוכל, כביסה, סידורים, קניות וליווי. ההמלצה אומרת כי על הטיפול הסביבתי על כל מרכיביו, צריך להוות כמחצית מסך כל הזמן אשר מוקדש לטיפול.
  • תקשורת ואינטראקציה, כולל קיום שיחה עם המטופל, התייחסות למצבו וקיום קשר רציף עם משפחתו.

    הרפורמה האחרונה בתחום הטיפול הסיעודי סללה דרך לאלפי קשישים לקבל מטפלת סיעודית ליותר שעות ביום ובפחות כסף.

רפורמת הסיעוד

בסוף שנת 2018 אושרה תוכנית סיעוד חדשה אשר במסגרתה התווספו לגמלת הסיעוד הקיימת, עוד כמה רמות נוספות. על פי הרפורמה, תשולם הגמלה לפי שש רמות של זכאות, להבדיל משלוש רמות הזכאות שהיו לפני כן, דבר המאפשר התאמה טובה יותר של השעות המגיעות למצב התפקודי של מקבל הגמלה. כאמור, ישנה אפשרות לשלב בכל רמה בין גמלה כספית לבין קבלת שירותי סיעוד כגון ביקור במרכז יום, טיפול אישי בבית, מוצרי ספיקה, שירותי כביסה ולחצן מצוקה. בשנת 2021 הגיע הרפורמה להבשלה והמשמעות: ברמת הזכאות הגבוהה ביותר ניתן יהיה לקבל עד 30 שעות שבועיות עבור מטפלות סיעודיות ישראליות, ועד 26 שעות לעובדים זרים. מדובר בהרחבה משמעותית לעומת מה שנהוג היה בעבר, פער שיכול להגיע לאלפי שקלים.

 

למי ניתנת זכאות מטופל?

במסגרת חוק הסיעוד של הביטוח לאומי ולאחר הבדיקות הנדרשות מטעם הביטוח לאומי, תתקבל ההחלטה בנוגע לזכאותו של דורש. את המטפל או המטפלת הסיעודית ניתן לקבל במסגרת הזכאות לחוק הסיעוד, דרך חברות הסיעוד. 

מהם הקריטריונים לקבלת זכאות עבור קצבת סיעוד?

קצבת סיעוד ניתנת לאנשים שהגיעו לגיל פרישה, הגרים בבית וזקוקים לעזרת אדם אחר בביצוע הפעולות היומיומיות, וכן לאנשים הזקוקים להשגחה בביתם למען בטיחותם ובטיחות הסובבים אותם. הקצבה נועדה לסייע לקשיש ולבני משפחתו בטיפולו. הקצבה משולמת לפי רמת הזכאת, וכן ניתן לבחור לקבל את הקצבה בכסף וגם בשירותי סיעוד. את המטפלת הסיעודית ניתן לקבל במסגרת הזכאות לחוק סיעוד, דרך חברות הסיעוד ולבחור האם מדובר במטפלת ישראלית או זרה.

מטפלת סיעודית ישראלית מול זרה

יש מספר שיקולים שהמטופל ומשפחתו לוקחים בחשבון בעת בחירה במטפלת סיעודית ישראלית או מטפלת סיעודית זרה:

מטפלת סיעודית ישראלית

העדיפות למטפלת ישראלית נובעת בעיקר בזכות התקשורת הבין אישית והשפה המשותפת בין המטפלת למטופל. בהתאם לזכאות הקשיש ובהתאם לצרכיו האישיים, מטפל או מטפלת סיעודית ישראלית יעבדו עם הקשיש במספר שעות שבועיות ובהתאם לתוכנית עבודה עם המטופל.

מטפלת סיעודית זרה

מטפלת סיעודית זרה מגיעה ממדינה מעבר לים (פיליפינים, תאילנד וכו’), על מנת לסייע לאדם סיעודי, תמורת תשלום, להתנהל בכל אחד מהפעולות היומיומיות הנדרשות לו, ומלווה אותו בכל שעות היממה, בכל ימות השבוע.

תכונות חשובות בקרב מטפלות- איך בוחרים מטפלת סיעודית לקשיש

התאמה בין מטפלת סיעודית למטופל נעשית בביקור הבית הראשוני שנעשה על ידי עובדת סוציאלית מוסמכת או אחות מוסמכת של חברת סיעוד. במהלך הביקור, מתבררים הצרכים האישיים של המטופל וכך נעשית ההתאמה.

כמה עולה מטפלת סיעודית?

התשלום למטפלת סיעודית לפי שעות משתנה בין מטפלים וחברות, אך לרוב נע סביב 50-80 שקלים לשעה. יש להדגיש כי הכוונה אינה למטפלים סיעודיים קבועים, המצויים בביתו של המטופל שישה ימים בשבוע במרבית המקרים, אשר עלותם כוללת גם הוצאות מחייה, ביטוח רפואיים, ימי חופשה ועוד. אין זה נדיר שעלויות אלו מגיעות לעשרת אלפים שקלים בחודש ואף מעבר לכך, כאשר מתוך הסכום מנכים השתתפות עצמית של העובד והשתתפות של הביטוח הלאומי.

 

דבר נוסף שמשפיע על העלויות הוא ההבדל בין מטפלות סיעודיות המגיעות לשעות ספורות במהלך היום, לבין מטפלות שמגיעות גם ללינה. בדרך כלל, לינה כרוכה במינימום של עשר שעות שהייה והשכר השעתי יכול לנוע בין שישים למאה שקלים לשעה. בנוסף, אם מדובר במטפלת שהינה אחות מוסמכת עלות השכר יכולה לעמוד על כשישים או שבעים שקלים לשעה.

לבחור נכון את המטפלת

כפי שניתן להבין, העלות של מטפלים סיעודיים זמניים יכולה להיות גבוהה למדי, אך הדבר תלוי מאוד בהיקף השעות שבהן ניתן הסיוע ובזכאות מהביטוח הלאומי לאור הרפורמה החדשה. כמו כן, הצורך לשמור על מסגרת תקציב שפויה הינו מובן ואף חיוני לקשישים ולבני משפחותיהם, אך חשוב גם לבחור את המטפל בצורה נכונה ולא רק לפי סוגיית העלות. לכן, כדאי מאוד לקבל ייעוץ והכוונה מחברת סיעוד שגם יודעת להתאים את המטפל המתאים ביותר לצרכי הקשישים, ומספקת סיוע בהתנהלות מול הביטוח הלאומי בדרך להשגת הזכויות, כפי שעושה מוריה שירותי סיעוד.

למידע נוסף על מטפלת סיעודית – מחיר, סוג הסיוע, היקף השעות ועוד, פנו אלינו דרך האתר או בטלפון 1-800-200-054.

 

המחיר נע בין 50-80 ש”ח והוא משתנה בהתאם לכמות השעות ושאלת לינת הלילה. יש כמובן הבדל גם בין עלות מטפלת ישראלית למטפלת סיעודית זרה.

במסגרת חוק הסיעוד של הביטוח לאומי ולאחר הבדיקות הנדרשות מטעם הביטוח לאומי, תתקבל ההחלטה בנוגע לזכאותו של דורש. את המטפל או המטפלת הסיעודית ניתן לקבל במסגרת הזכאות לחוק הסיעוד, דרך חברות הסיעוד. 

יש לכם שאלות?
תרצו לקבל עוד פרטים?

צרו אתנו קשר לפרטים נוספים וייעוץ ללא עלות:

כתבות אחרונות:

איש מבוגר ומטפלת
חוק סיעוד

מטפלים סיעודיים 

אם הגעתם למאמר זה כנראה שאתם או אדם קרוב אליכם חושבים על הנושא של מטפל או מטפלת סיעודיים. אולי אתם אפילו כבר נעזרים בשירותיו של

קרא עוד »

הצטרפת בהצלחה לרשימת הדיוור שלנו!

אנחנו שמחים לראות שהתוכן מוצא חן בעינייכם :) במידה והוא תרם לכם ערך ויש לכם חשק לעזור לנו להגיע לעוד אנשים, נשמח לקבל מכם ביקורת חיובים בגוגל!

5/5
התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן מוריה... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן